woda z cytryną

Naturalne substancje pobudzające

Każdy z nas czasem potrzebuje „dopalaczy”. Powody są różne. Ale nie radzę niszczyć i zatruwać organizmu chemicznymi napojami energetyzującymi. W większości zawierają one pobudzającą kofeinę, wzmacniające koncentrację witaminy z grupy B oraz taurynę czy teobrominy, które szybko regenerują nasz organizm. Niestety dobroczynne działanie tych napoi jest krótkotrwałe, więc aby utrzymać efekt spożywamy je w dużych ilościach. W ten sposób rozregulowujemy nasz metabolizm, układ nerwowy, doprowadzamy do uszkodzeń układu krążenia oraz serca.


Proponuję sięgnąć po naturalne “dopalacze” – skuteczne i zdrowe produkty, które dostarcza nam natura.

 • Zielona herbata – dzięki dużej zawartości teiny, która jest herbacianą kofeiną, ma łagodne, ale jednocześni długotrwałe działanie pobudzające. Wzmacnia ona naszą koncentrację i sprawność umysłową. W odróżnieniu od kawy nie drażni naszego układu pokarmowego. Aby w pełni korzystać z pobudzającej właściwości herbaty należ parzyć ją zalewając wodą o temp. 80 0C ok. 3min. Dłuższe parzenie zmienia właściwości zielonej herbaty na uspokajające i relaksujące.
 • Żeń-szeń – zawarte w nim ginsenozydy, po wypiciu naparu, dają efekt natychmiastowego pobudzenia, gdyż stymulują nasz organizm do transportu tlenu i substancji odżywczych. Daje to efekt dotlenienia i doładowania organizmu. Jego pozytywne działanie przypisuje się także ok. 200 związkom leczniczym, które wzmacniają naszą odporność na zakarzenia, wpływają na kondycję fizyczną oraz sprawność umysłową. Do wykonania naparu należy łyżeczkę sproszkowanego żeń-szenia zalać wrzątkiem i parzyć przez 5-7min. Dla poprawienia smaku można dodać plaster cytryny.
 • Yerba-mate – czyli suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Zawierają one nie tyko pobudzającą kofeinę, ale także potas, magnez, witaminy z grupy B i PP, polifenole i sapominy. Wypity napar na długo ożywia i pobudza nasz organizm oraz wzmacnia koncentrację. Aby uzyskać odpowiedni wywar należy wsypać ok.1/3 szklanki liści i zaparzyć.
 • Guarana – jest substancją, która podobnie jak kofeina pobudza i ożywia nasz organizm, dzięki czemu poprawia jego koncentrację, nastrój i wytrzymałość fizyczną. Jej działanie utrzymuje się do kilku godzin. W Polsce substancja jest dodawana do herbatek ziołowych, które zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy na kilka minut do zaparzenia.
 • Kawa – zawarta w niej kofeina pobudza natychmiast, ale na krótko. Niestety, łatwo się od nie uzależniamy, dlatego z czasem jej działanie na nasz organizm słabnie. Wniosek z tego, że kawę należy pić z umiarem.

Dobrym sposobem na pobudzenie organizmu jest wzbogacenie napoju o wartościowe dodatki:

 • cytryna – dodana rano do wody i wypita na czczo, dotleni i nawodni nasz organizm. Natomiast dodana do kawy złagodzi ból głowy po wyczerpującym dniu.
 • Imbir – jako dodatek do kawy czy herbaty świetnie się sprawdzi przy
  przewlekłych zmęczeniach.

 

Podziel się:
 • 2
 •