Odżywianie jest jednym z najistotniejszych czynników związanych ze stylem życia wpływających na ryzyko występowania określonych chorób. Ma także znaczący wpływ na ogólne samopoczucie. W ostatnim dziesięcioleciu lepiej poznaliśmy znaczenie wpływu genów na stan odżywienia i bezpośredni ich wpływ na stan naszego zdrowia. Zmienność genetyczna określa nie tylko barwę naszych oczu i włosów, lecz także sposób metabolizowania i wykorzystywania składników pokarmowych.
Nutrigenomika to nauka wykorzystująca informacje o genomie oraz zaawansowane technologie do badania zależności pomiędzy genami, odżywianiem i ludzkim zdrowiem. Pojęcie nutrigenomiki związane jest zarówno z nauką o wpływie spożywanej żywności, napojów i suplementów diety na nasze geny oraz jak nasze geny mogą wpływać na odpowiedź organizmu na spożywaną żywność.
Nutrigenomika zajmuje się analizą odmienności budowy poszczególnych genomów sprawiających, że każdy człowiek inaczej reaguje na składniki diety.
Różnice między poszczególnymi osobami można wyjaśnić zmiennością genów obecną w populacji. Dzięki badaniom naukowym dowiedzieliśmy się, że zmienność genetyczna w populacji i pomiędzy poszczególnymi osobami może wpływać na szeroką gamę reakcji organizmu na kluczowe składniki żywienia człowieka. Zrozumienie własnego profilu genetycznego i jego wpływ na organizm dostarcza narzędzie do podejmowania najlepszych wyborów żywieniowych.
Zindywidualizowana dieta może zapewnić optymalizację stanu odżywienia i uruchomić zasoby konieczne dla zapobiegania schorzeniom dietozależnym. Zdrowa i zrównoważona dieta powinna zapewnić wystarczającą ilość energii i składników pokarmowych dla podtrzymania optymalnego stanu zdrowia, obniżenia ryzyka chorób i zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej.
Nutrigenomix – to kompleksowe badanie genetyczne składające się z panelu 45 markerów genetycznych, które mają na celu analizę DNA uzyskanego z próbki śliny. Poddając analizie kod genetyczny, określa się, jaki jest wpływ występujących genów na indywidualne zalecenia dotyczące:
- kontroli masy ciała,
- składu organizmu,
- metabolizmu składników pokarmowych,
- zdrowia sercowo-metabolicznego,
- nietolerancji pokarmowych,
- nawyków żywieniowych,
- sprawności fizycznej,
- ryzyka urazów.
W oparciu o uzyskane wyniki otrzymujesz zestaw zaleceń dotyczących żywienia i aktywności fizycznej zgodnych z indywidualnym profilem genetycznym. Dzięki tym informacją dowiesz się:
- Jak bezpiecznie schudnąć lub przytyć (osiągnąć i utrzymać optymalną masę ciała).
- Jak zapobiec chorobom cywilizacyjnym (np. cukrzycy, miażdżycy, udarom, niektórym nowotworom, a nawet depresji i alergiom itd.).
- Jak zadbać o odpowiednie funkcjonowanie organizmu: formę, dobre samopoczucie i wzrost sił witalnych.
- Jak wybrać najlepszy rodzaj aktywności fizycznej dla danego organizmu.
- Jak zapewnić harmonijny rozwój dziecku.
- Jak spowolnić proces starzenia się organizmu.
- Jak wzmocnić system odpornościowy.
Badanie jest przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć wiedzę o własnym organizmie oraz ważnych dla niego mechanizmach. Głównie dla:
- małych dzieci
- nastolatków
- kobiet planujących ciążę lub będących w niej
- pacjentów przewlekle chorych
- osób starszych
- alergików
- pacjentów z ryzykiem nietolerancji laktozy, glutenu lub nadwrażliwości na sól i kofeinę
- osób walczących z nadmierną masą ciała
- osób z niedowagą
- cukrzyków
- osób z nadciśnieniem tętniczym
- pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu
- oraz pozostałych obciążonych ryzykiem rozwoju chorób dietozależnych.
Badanie DNA jest bezbolesne, bardzo proste i nie naraża na stres, dlatego można je wykonać nawet bardzo małym dzieciom. Wystarczy pobrać odrobinę próbki śliny i umieścić w plastykowej tubie.