pokrojony chleb

Pieczywo to ważny składnik naszej diety.

Dostarcza naszemu organizmowi dużą ilość węglowodanów złożonych, o ile jest to pieczywo pełnoziarniste, polifenoli, kwasu fitynowego, witamin z grupy B (zwłaszcza B1, B2, PP), a także makro- i mikroelementów, żelaza, magnezu, cynku. Pieczywo razowe zawiera sporo błonnika pokarmowego, zwłaszcza frakcji nierozpuszczalnej w wodzie. Dzięki temu chroni nas przed zaburzeniami pracy jelit i chorobami przewodu pokarmowego – od zaparć, na nowotworach jelita grubego skończywszy. Dodatkowo błonnik obniża poziom cukru w naszym organizmie, zwiększając uczucie sytości po posiłku ( jest to szczególnie istotne dla osób będących na diecie).
Jednak pieczywo razowe nie zaleca się osobom ze skłonnościami do zgagi, wzdęć, biegunek, z wrzodami żołądka lub kamicą żółciową. Wówczas wybieramy pieczywo białe.
Należy także pamiętać o dość wysokiej kaloryczności pieczywa. Im mąka bardziej przemielona, tym kaloryczność wyższa. Dlatego starajmy się, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, całkowicie rezygnować z białego pieczywa, jak bagietki, rogale maślane, drożdżówki, zastępując je chlebem pełnoziarnistym, grahamem lub wzbogaconym ziarnami.
Kupując chleb sprawdzajmy jego skład. Może on być pszenny (z pszenicy zwykłej lub orkiszowej), żytni i pszenno-żytni. Choć coraz częściej doceniamy też chleby z amarantusa, mąki gryczanej, jęczmiennej czy kukurydzianej. Mąki użyte do pieczenia , niezależnie od rodzaju zboża, różnią się od siebie grubością przemiału, Im słabszy przemiał, tym większy udział rozdrobnionej okrywy owocowo-nasiennej w mące, co sprawia że mąka jest bardziej ciemna i zdrowa.
Dobrze gdy na etykiecie podana jest także wartość kaloryczna pieczywa. Wybierajmy bochenek podzielony na kromki, co ułatwi nam kontrolowanie spożywanych kalorii.
Wiele osób decyduje się na pieczenie chleba w domu. Jest to spowodowane kiepską jakością pieczywa ogólnodostępnego, a częściej brakiem pieczywa dla osób z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Aby upiec chleb w domu nie trzeba zaopatrywać się w żaden specjalistyczny sprzęt. Chleb pieczemy w piekarniku, w blaszce wyłożonej pergaminem lub innym naczyniu żaroodpornym. W prawdziwym chlebie powinny być tylko cztery podstawowe składniki – mąka, woda, sól i drożdże lub zakwas. Wszelkie dodatki typu ziarna lub orzechy wzbogacają smak i wartość odżywczą pieczywa. Wybór mąki uzależniamy od naszych upodobań i oczekiwań. Piekąc chleb w domu w 100% znamy jego skład i eliminujemy z naszej diety chemiczne ulepszacze, tak szczodrze dodawane przez piekarzy.
Do najczęstszych przyczyn eliminacji z diety chleba możemy zaliczyć alergię lub nietolerancję na gluten. Gluten to rodzaj białka, które najczęściej możemy spotkać w ziarnach żyta, pszenicy i jęczmienia. To dzięki niemu pieczywo jest elastyczne oraz posiada chrupiąca skórkę i miękki środek. Na diecie bezglutenowej używamy produkty mączne pochodzenia ryżowego, kukurydzianego, ziemniaczanego, sojowego, oraz pieczywo z mąki bezglutenowej.
Czasem z pieczywa rezygnują osoby, pragnące odchudzić się. Co uważam za błąd, bo chleb to ważny składnik zdrowej diety.

Podziel się:
  •  
  •