BezsennośćDługo nie możesz zasnąć, cierpisz z powodu bezsenności, a rankiem nie możesz się obudzić? Nie spiesz się z braniem tabletek nasennych wieczorem.
Może wystarczy zmienić coś w Twoim odżywianiu. Nawet najwygodniejsze łóżko nie sprawi że się wyśpisz, jeśli twoja dieta nie zawiera tryptofanu.
Tryptofan należy do aminokwasów egzogennych, czyli cząsteczek budujących białka, jest m. in. związkiem wyjściowym do biosyntezy dwóch rodzajów hormonów:

  • Melatoniny, która jest odpowiedzialna za regulację cyklów snu i czuwania czyli rytm dobowy. Melatonina jest również jednym z ważnych przeciwutleniaczy.
  • Serotoniny, która jest hormonem regulującym aktywność wielu związków, występujących w mózgu, a odpowiadających za ruchy mięśni, aktywność umysłową, stan świadomości oraz umożliwia zaśnięcie.

Organizm nie potrafi go sam wytworzyć, dlatego musi zostać dostarczony w odpowiedniej ilości wraz z codzienną dietą.
Najlepszymi źródłami tryptofanu są: jajka, mleko oraz przetwory mleczne, ryby, chude mięso, zwłaszcza drobiowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, pestki dyni i słonecznika, nasiona sezamu.
Ale żeby zagwarantować sobie dobry sen nie wystarczy jeść tylko potrawy zawierające tryptofan, należy łączyć je z węglowodanami, gdyż ilość tryptofanu we krwi rośnie pod wpływem węglowodanów.
Dobrym połączeniem będzie pieczywo pełnoziarniste z wędliną drobiową, jajkiem, lub rybą.
Można też zrobić mieszankę pestek z dyni i słonecznika z płatkami owsianymi i jeść je z jogurtem
Kolację najlepiej jeść trzy – cztery godziny przed snem, aby dać czas organizmowi na wytworzenie melatoniny.

 

Podziel się:
  •  
  •