szpinakNa pewno pamiętacie marynarza Popeye. Tak, jest to postać z filmu animowanego, która dzięki szpinakowi przekształcała się z wymoczka w supermana. Mimo, że postać jest fikcyjna, właściwości lecznicze szpinaku są bardzo realne.
Szpinak, podobnie jak inne zielone warzywa (brokuły, kapusta, brukselka itp.) są źródłem kwasu foliowego (witamina B9). Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek, wpływa dodatnio na układ nerwowy i pracę mózgu, decyduje o dobrym samopoczuciu psychicznym. Obniża poziom homocysteiny we krwi, która podrażnia ścianki tętnic i zwiększa ryzyko choroby naczyń obwodowych (PAD). Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda przeprowadzili badania z udziałem 46 tys. mężczyzn i zauważyli, że u tych, którzy zażywają kwas foliowy codziennie, ryzyko wystąpienia PAD było o 30% niższe niż u mężczyzn, którzy zażywają minimalną ilość witaminy B9.
Wiadomo również, że szpinak jest silnym źródłem magnezu, co pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Poprawia przepływ krwi do narządów płciowych, co zwiększa podniecenie zarówno u mężczyzn jak i kobiet.
A jeżeli już dopadło Cię depresyjne zniechęcenie – wypij szklankę szpinak-owego soku. Wypijając zielony sok na czczo w ciągu 3 tygodnie umocnisz swoje zdrowie psychiczne i zapomnisz o depresji.
100 g gotowanego szpinaku dostarcza: 20 kalorii, 5,1 g białka, 0,5 g tłuszczu, 1,4 g węglowodanów, 6,3 g błonnika, 600 mg wapnia, 490 mg potasu, 120 mg sodu, 93 mg fosforu, 59 mg magnezu, 2,4 mg żelaza, 0,4 mg cynku.

 

Podziel się:
  •  
  •