pestki z dyniPrzygotowując posiłki powinniśmy starać się aby ich IG (Indeks Glikemiczny) był jak najniższy. W ten sposób nie doprowadzamy do skoków cukrowych w naszym organizmie. Jest to istotne nie tylko dla osób chorych na cukrzycę, ale także dla każdego z nas. Zasada jest prosta – niski IG, to szczupła sylwetka.
Oto kilka prostych zasad, które pomogą w walce z wysokim IG:

Spożywając posiłki mieszane zawierające, oprócz węglowodanów, jakiś produkt białkowy (np.: ryby, mięso, jajka, nabiał) i tłuszcz (najlepiej oliwa z oliwek lub rzepakowy) – są to bowiem produkty o dłuższym czasie przebywania w żołądku ( przedłużają uczucie sytości, dzięki czemu jemy mniej)
Dodając do posiłku produkty bogate w błonnik (surówki warzywne, orzechy, nasiona, migdały, siemię lniane)
Wybierając z produktów zbożowych produkty pełnoziarniste lub razowe (zawierają dużo błonnika)
Stosując odpowiedni sposób przygotowywania posiłków:
Produkty węglowodanowe przeznaczone do gotowania (np.: płatki, kasze, ryż, makaron), przyrządzaj tak aby były ugotowane, ale nierozgotowane.
Owoce i warzywa spożywaj surowe, jeśli gotujesz to krótko i w małej ilości wody.
Unikaj rozdrabniania warzyw i owoców m.in. miksowania (zup, owoce w koktajlach mlecznych), przecierania, przygotowywania puree.

Eliminując z potraw panierowanie, zagęszczanie mąką (pszenna, ziemniaczana), zasmażania mąki czy bułki, gdyż w ten sposób zwiększamy kaloryczność potraw i podnosimy Indeks Glikemiczny do wysokiego poziomu.

Nie podjadając produktów wysokowęglowodzanowych między posiłkami. Ciasto czy deser owocowy lepiej zjeść bezpośrednio po posiłku głównym, który zawierał błonnik ( warzywa, nasiona).

 

Podziel się:
  •  
  •