poradnia dietetyczna poleca prawidłową dietę dla sportowców   Sport jest dla człowieka symbolem znakomitego samopoczucia i zdrowia. Jedni uprawiają sport dla zdrowia i znakomitej sylwetki, inne traktują go wyczynowo i ich celem jest osiągnięcie jak najlepszych wyników na zawodach. Sport i zdrowie są ze sobą bardzo mocno powiązane, jest to wzajemność zależna. Sport pomaga utrzymać dobrą kondycję – zdrowie. Z drugiej strony zdrowie pomaga i warunkuje postęp w sukcesach sportowych. Profesjonalne podejście do żywienia jest nie mniej ważne jak profesjonalnie dobrany program treningowy. Prawidłowa dieta jest elementem wspomagającym trening, przyspieszająca regenerację, oraz umożliwiająca prawidłowy rozwój organizmu, ale podobnie jak w przypadku treningu powinna zostać indywidualnie zaplanowana przez specjalistę – dietetyka.
W czasie intensywnego treningu zapotrzebowanie na energię rośnie nawet do 5000 kcal.(zależnie od wysiłku). Trzeba wtedy na bieżąco uzupełniać utraty energii przez spożywanie pokarmów o dużej zawartości węglowodanów. Na zapotrzebowanie energetyczne znaczenie ma również płeć, masa ciała oraz temperatura otoczenia.

  • Węglowodany – powinny dostarczać 55-60% energii. Węglowodany to najważniejsze źródło energii dla naszego organizmu. Występują przede wszystkim w roślinach. Są całkowicie metabolizowane i lekko strawne. Powinny to być węglowodany złożone, nie oczyszczone, nie rozgotowane.
  • Tłuszcze – powinny dostarczać około 20-25% energii. Maksymalną wartością energii pochodzącej z tłuszczu, która niestety jest bardzo często przekraczana, jest 30%. Energia pochodząca z tłuszczu nie jest tak szybko osiągalna, jak energia z węglowodanów. Tłuste potrawy zwalniają motorykę przewodu pokarmowego. Co owocuje zaleganiem pokarmów w żołądku, jest to niekorzystne podczas dużego wysiłku fizycznego.
  • Białko – powinno dostarczać około 15% energii. wynosi to średnio 0,8 g/kg masy ciała. W czasie wysiłku związanego z uprawianiem sportu może wzrastać do 1,5 g/kg masy ciała, a podczas uprawiania niektórych dyscyplinach sportowych nawet do 2,5 g/kg masy ciała. Duża ilość białka w diecie jest konieczna do zwiększenia masy mięśni i utrzymania dobrej kondycji podczas intensywnego treningu. Długotrwały wysiłek prowadzi bowiem do znacznego zwiększenia zużycia białek tkankowych. Zaleca się, aby stosunek białka zwierzęcego i roślinnego wynosił 1:2. Jego źródłem powinny być chude gatunki mięsa i wędlin, jaja i produkty mleczne. Białko roślinne powinno być dostarczane głównie z produktów zbożowych.

Dieta osób czynnie uprawiających sport powinna być lekko strawna, potrawy smażone i pieczone należałoby ograniczyć na korzyść dań gotowanych i przygotowanych na ruszcie.

Podziel się:
  •  
  •