Głównym celem tej diety jest zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego przez organizm. Stosuje się ją (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i dietetykiem) w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w nieżytach żołądka, refluksie żołądkowo-przełykowym i zapaleniu dwunastnicy.
Zadaniem diety jest:
- Dostarczenie osobie chorej odpowiedniej ilości energii z pożywieniem oraz wszystkich składników odżywczych.
- Zmniejszenie wydzielania kwasu solnego.
- Rozcieńczenie soku żołądkowego.
- Wyeliminowanie drażnienia:
a) mechanicznego
b) chemicznego
c) termicznego
- Mechanicznie drażnimy żołądek poprzez spożywanie produktów z dużą ilością błonnika. Należą do nich pieczywo razowe, grube kasze, surowe warzywa i owoce, suche nasiona roślin strączkowych.
- W sposób chemiczny drażnimy żołądek wówczas gdy spożywamy zbyt kwaśne owoce, nie rozcieńczone soki, potrawy wędzone, marynowane, pikantne przyprawy (pieprz, papryka, chili, musztarda, ketchup, ocet, sól).
- Do drażnienia termicznego dochodzi w czasie spożywania potraw zbyt zimnych lub zbyt gorących.
Produkty i potrawy dozwolone:
- Pieczywo jasne, mąka pszenna, drobne kasze (manna, krakowska), płatki owsiane, ryż biały, drobne makarony.
- Mleko słodkie i zsiadłe (0-2%), chude białe sery i homogenizowane.
- Jaja gotowane na miękko, w koszulkach, ścięte na parze w postaci jajecznicy lub jajka sadzonego czy omleta.
- Cielęcina, kurczak, indyk (najlepiej pierś bez skóry), ryby chude, wędliny chude.
- Masło, margaryny miękkie, słodka śmietanka (9%), oleje roślinne (rzepakowy, oliwa z oliwek, sojowy, słonecznikowy, kukurydziany).
- Marchew, kalafior, buraki, ziemniaki, dynia, szpinak, kabaczki, młody zielony groszek, młoda fasolka szparagowa (warzywa te spożywamy w postaci gotowanej). Można oprószać je mąką, dodawać świeże masło lub śmietanę. Bez zasmażek. W postaci surowej możemy jeść sałatę, cykorię, pomidory bez skóry, natkę pietruszki, koper, czasem utartą marchew z jabłkiem.
- Owoce dobrze dojrzałe, bez pestek i skóry, gotowane ew. przetarte: jabłka, truskawki, morele, brzoskwinia, banan, rozcieńczone soki z owoców jagodowych (maliny, jeżyny, porzeczki) lub cytrusów. Po konsultacji z lekarzem czasem można jeść niewielkie ilości surowych owoców.
- W ograniczonych ilościach spożywamy cukier, miód i dżemy (bez pestek).
- Przyprawy tylko łagodne: sól, cukier, koper, pietruszka zielona, wanilia, sok z cytryny.
- Z potraw dozwolone są kleiki, krupniki z dowolnej kaszy, zupy mleczne, jarzynowe, ziemniaczane. Kasze możemy gotować na sypko lub rozklejone. Możemy także przygotowywać pierogi leniwe, kopytka. Mięsa gotujemy, pieczemy w folii aluminiowej, rękawie foliowym lub w pergaminie (pulpety, potrawki, budynie). Z ciast dozwolone są drożdżówki i biszkopty.
Rano i wieczorem polecam picie ½ szklanki wywaru z siemienia lnianego (1 łyżkę siemienia zalewamy szklanką letniej wody i gotujemy na małym ogniu przez 15min).
Warto zapytać lekarza o suplementy diety w postaci witamin i minerałów, gdyż ten sposób odżywiania może spowodować ich niedobór.
Podziel się:
Do produktów śluzotwórczych zalicza się zestawy z cukrów prostych, nabiału, jogurtów i bananów. Aby osuszyć organizm polecam kaszę jaglaną, którą przed ugotowaniem należy uprażyć na patelni z oliwką. Cieszę się, że mogłam pomóc. Pozdrawiam
Serdecznie dziękuję za tą dietę, bo naprawdę pomaga. Mam pytanko. Czy istnieje dieta, która ogranicza ilość śluzu produkowanego przez organizm? Pozdrawiam z wyrazami szacunku i wdzięczności – Elżbieta.
Proszę zastosować się do porad zawartych w artykule. Jeżeli nie będzie Pani stosować diety dolegliwości nie miną, a mogą się z czasem nasilać. Jeżeli dolegliwości ustąpią wówczas należy powoli zmniejszać rygor dietetyczny, unikając potraw ciężkostrawnych.
mam refluks żołądkowo przełykowy biorę polprazol 40 i nic nie pomaga ale żdko kiedy stosuje dietę i często boli mnie gardło co mi pan doradzi .z gury dziękuje.