Maliny

Okiełznać cholesterol

 

Coraz więcej osób cierpi na podwyższony poziom cholesterolu. Czasem jest to uwarunkowanie genetyczne. Najczęściej jednak problem ten występuje u osób z nadwagą. Na szczęście można temu przeciwdziałać. Zmiana diety i trochę żywieniowej dyscypliny – może zdziałać cuda!
Zanim zaczniemy walczyć z cholesterolem, najpierw go poznajmy.

Cholesterol, to naturalna substancja wytwarzana przez wątrobę, która pełni wiele niezbędnych dla naszego organizmu funkcji, bez których nie mógłby prawidłowo funkcjonować.

Do jego zadań należy m.in. współdziałanie w tworzeniu nowych komórek, produkcji hormonów i wytwarzaniu osłonek nerwowych.

Okazuje się jednak, że nie wszystko co naturalne nam służy. Problem zaczyna się w tedy, gdy poziom cholesterolu w naszej krwi wzrasta ponad normę. Powinniśmy wiedzieć, że krążący w żyłach cholesterol, aby przemieszczać się z krwią łączy się z białkami tworząc lipoproteiny. Jego wysoki poziom oznacza, że we krwi znajduje się dużo gęstej, żółtej substancji.

Osoby otyłe, spożywające duże ilości tłuszczy zwierzęcych produkują duże ilości „złego” cholesterolu LDL. Jego wysoki poziom zatyka naczynia krwionośne i powoduje rozwój miażdżycy.

Dodatkowo poziom cholesterolu podnosi stres, palenie papierosów, kawa i brak ruchu. Kłopoty z cholesterolem powodują osłabienie organizmu i brak energii. Pojawia się zmęczenie, zawroty głowy i ucisk w okolicy serca.
Duże zaburzenia w gospodarce cholesterolowej powodują tłuszcze trans, które występują nie tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale także w tłuszczach roślinnych – zwłaszcza w oleju palmowym i kokosowym, które używane są w przemyśle spożywczym. Dlatego podstawą profilaktyki antycholesterolowej jest czytanie etykiet na opakowaniach. Producenci są zobowiązani do udzielenia informacji o składzie odżywczym produktu. Jeżeli zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych przekracza 3% dziennego zapotrzebowania, to nie kupujmy danego towaru.

W trosce o zdrowie powinniśmy dążyć do niskiego poziomu cholesterolu LDL, a wysokiego poziomu „dobrego” cholesterolu HDL.
Cholesterol HDL, to nasz sprzymierzeniec. Ulega metabolizmowi w wątrobie i jest wydalany z żółcią.

Im go więcej tym lepiej, bo jest potrzebny do wytwarzania wit. D, kwasu foliowego i hormonów płciowych. Ponad to powoduje obniżenie całkowitego cholesterolu we krwi, usuwając cholesterol LDL, zalegający w żyłach.

Środkiem pomagającym utrzymać właściwy poziom cholesterolu jest odpowiednia dieta, bogata w pokarmy obniżające całkowity poziom cholesterolu.

Komponując posiłki pamiętajmy, aby na naszym stole znalazły się potrawy bogate w następujące składniki:

 • Wielonienasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe – występują w olejach roślinnych, tłustych rybach, ziarnach, oliwkach, awokado, migdałach.
  Obniżają poziom cholesterolu LDL i zapobiegają jego utlenianiu.
 • Błonnik – zawierają go warzywa, owoce, orzechy, ziarna, zboża z grubego przemiału.
  Popularne płatki owsiane czy jęczmienne, to tzw. wymiatacze cholesterolu. Natomiast regularne jedzenie dwóch jabłek dziennie obniża cholesterol o 16%.
 • Antyoksydanty – należą do nich wit.C (warzywa, owoce), E (zboża, orzechy), beta-karoten (żółte i pomarańczowe owoce i warzywa), likopen (pomidory, czerwone grejpfruty), flawonoidy (owoce czerwone i fioletowe, np. porzeczki, jagody, aronia), katechiny (gorzka czekolada, herbata zielona, czarna, czerwona), kwercetyna (czerwone wino).
  Zapobiegają utlenianiu się cholesterolu LDL ( utlenianie sprzyja jego osadzaniu w naczyniach krwionośnych).
 • Sulfidy – związki chemiczne zawierające siarkę. Możemy je znaleźć w cebuli, czosnku, szparagach i porze.
  Działają jak przeciwutleniacze, obniżają poziom cholesterolu.
 • Fitosterole – występują w olejach roślinnych, roślinach strączkowych, ziarnach, mące gruboziarnistej, orzechach.
  Przypominają budową cholesterol, dzięki czemu blokują jego wchłanianie, co obniża jego wysoki poziom.
Kluczem do sukcesu jest urozmaicona dieta, bogata w składniki ze wszystkich wymienionych grup.

W ten sposób zaczynając dzień od owsianki czy pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem warzyw. Jedząc owoce z ziarnami lub orzechami jako drugie śniadanie czy przekąskę. Podając rybę na obiad z kaszą gryczaną i surówką. Kończąc kolacją, która składa się z sałatki warzywnej z awokado – zsumujemy wszystkie niezbędne dla naszego zdrowia składniki. W bonusie otrzymamy zdrową, smaczną, niezbyt kaloryczną i niskocholesterolową dietę.

Podziel się:
 • 4
 •