znajomość dietetycznych duetów ułatwia właściwe komponowanie posiłków

Jedzenie pewnych produktów w parach mnoży dobroczynne właściwości pojedynczych składników dań. Znajomość odpowiednich dietetycznych duetów ułatwi właściwe komponowanie posiłków w domowym zaciszu. Odpowiednie, zdrowe połączenia ułatwią zachowanie właściwej masy ciała, zapobiegną niedoborom pokarmowym, pozwolą zachować odpowiednią równowagę kwasowo – zasadową organizmu. Podane poniżej przykładowe połączenia (dzięki zapoznaniu się z mechanizmami ich działania) pozwolą na tworzenie własnych zdrowych duetów.

Krwisty befsztyk + sok z czarnej porzeczki – w ten sposób dostarczamy naszemu organizmowi żelazo w najbardziej wchłanialnej formie, gdyż żelazo w obecności witaminy C jest efektywniej przyswajalne. Szklankę soku najlepiej przyrządzić ze świeżych owoców, aby strata witaminy C była jak najmniejsza. W ten prosty i zdrowy sposób zabezpieczamy się przed anemią.

Błonnik + woda – błonnik (w formie otrąb lub suplementu diety)i woda to związek idealny i szeroko propagowany przez dietetyków. Woda powoduje, że błonnik w żołądku pęcznieje dając uczucie sytości. Usprawnia również naturalny rytm wypróżnień, zmniejszając ryzyko zaparć. Błonnik wiąże również pewne ilości tłuszczu, przez co  jego część nie zostaje wchłonięta, dzięki czemu nadwyżka energii nie jest zamieniana w tkankę tłuszczową.

Olej roślinny + zielone, czerwone, żółte i pomarańczowe warzywa – sałatka z tych warzyw to doskonałe źródło beta-karotenu (warunkuje piękną brzoskwiniową cerę), który w organizmie zostaje przemieniony w witaminę A. Niestety bez obecności tłuszczu witamina A i beta-karoten nie ulegają procesowi wchłaniania.

Mięso + warzywa –  zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej jest dla nas bardzo ważne ze względów zdrowotnych, ale także ze względów estetycznych (w walce z celulitem ) W tym zestawie mięso jest kwasotwórcze, a warzywa działają alkalizująco.

Pasta ze szprotek + chudy twaróg – dzięki bogatym w witaminę D szprotkom, wapń ( niezbędny dla zdrowych i mocnych kości) zawarty w twarogu i rybach jest lepiej przyswajalny.

Mleczny napój probiotyczny + banan –  to zestaw o dużych właściwościach prozdrowotnych. Banan jest źródłem składnika o nazwie FOS (fruktooligosacharyd), który należy do tzw. prebiotyków. Są one pożywką dla dobrych bakterii probiotycznych zawartych w jogurcie, stwarzając dogodne warunki do ich rozwoju i działania.. Dzięki nim nasz układ odpornościowy lepiej funkcjonuje.

Filet z piersi kurczaka + chili – dodanie ostrej papryczki do delikatnej piersi sprawia iż potrawa będzie strawiona szybciej i efektywniej. Ten zestaw działa rozgrzewająco, co dodatkowo przyspiesza przemianę materii. Niewskazany jest jednak dla osób o wrażliwym przewodzie pokarmowym.

Podziel się:
  •  
  •