poradnia dietetyczna poleca picie wody   Zdrowy dorosły człowiek powinien wypijać do 2 litrów płynów dziennie w tym od 1-1,5 litra wody mineralnej. Należy pamiętać, że ilość wypijanej wody zależy od klimatu, rodzaju pracy, aktywności ruchowej, spożywanych posiłków, wieku, stanu zdrowia.

Wody mineralne zawierają różne składniki mineralne, głównie: wodorowęglany, siarczki, chlorki, sód, potas, wapń, magnez. Mogą też występować: lit, jod, żelazo, mangan, fosfor, miedź, cynk, chrom, złoto i inne. Ułatwiają one właściwą przemianę materii i zmniejszają ryzyko pojawienia się wielu schorzeń pod warunkiem jednak, że ich zawartość osiąga poziom, przy którym wykazują pozytywne działanie fizjologiczne i odżywcze.

Właściwości wody zależą od stopnia jej mineralizacji.

  • Niskozmineralizowane – do 500mg substancji mineralnych w litrze – polecane do powszechnego spożycia, do przygotowywania posiłków dla niemowląt, dla osób ze schorzeiami ograniczającymi spożycie soli.
  • Średniozmineralizowane – od 500 do 1500 substancji mineralnych w litrze – do codziennego spożywania przez zdrowe dorosłe osoby.
  • Wysokozmineralizowane –  ponad 1500 substancji mineralnych w litrze – polecane osobom ciężko pracującym, przy dużym wysiłku fizycznym. Nie są polecane dla dzieci, osób cierpiących na nadciśnienie i choroby nerek.

  Kupując wodę zwróćmy uwagę na zawartość chlorku sodu. Powyżej 1000mg/dm sześcienny zawierają wody słone nie wskazane do picia przy chorobie wrzodowej, niewydolności nerek i układu krążenia. Woda słona zalecana jest w nieżytach żołądka, przewlekłych zaparciach, niedoborach elektrolitów.

Kto chce np. wzmocnić kości i ustrzec się próchnicy, niech wybiera wodę z fluorem i większymi ilościami wapnia. Wapń działa też korzystnie na procesy krzepnięcia krwi i pracę mięśnia sercowego. Wody z większą ilością magnezu polecane są osobom z zaburzeniami układu nerwowego, mającym trudności z zasypianiem.

Woda jest dla nas niezbędna, ale picie dużej ilości wody nie zastąpi dobrze zbilansowanej diety. Najlepiej gdy wodę „popijamy”, gdyż duże ilości naraz wypitej wody obciążają nasz układ krwionośny. A więc pijmy wodę w porcjach, rozłożonych na cały dzień. Najlepiej pół godziny po jedzeniu. Picie podczas posiłku źle wpływa na trawienie, bo woda rozrzedza soki trawienne, zmniejsza precyzję ich działania oraz wydłuża czas trawienia, a także obciąża i tak już przepełniony żołądek.

Podziel się:
  •  
  •