avocado

Zdrowe zamienniki

Bardzo często z powodu chorób, alergii czy nietolerancji pokarmowych potrzebujemy zamienników, które pozwolą na przygotowywanie ulubionych potraw.
Oto kilka propozycji ciekawych zamienników:
1.mleko –sok ananasowy ( w proporcji 1:1)
Sok ananasowy świetnie się sprawdza podczas pieczenia ciast (drożdżówka) czy naleśników. Nadaje ciekawy smak słodkim potrawom i dzięki naturalnej słodyczy sprawia, że stosujemy mniej cukru.
2.jajka – soda +ocet jabłkowy / banany / nasiona chia
Aby nadać ciastu puszystości należy wymieszać 3/4 łyżeczki sody oczyszczonej z 1łyżeczką octu jabłkowego i dodać do ciasta.
Także 1/3 purée bananowego zastąpi jedno jajko przy smażeniu naleśników, a także przy pieczeniu ciast.
Coraz częściej jako zamiennik jajka stosuje się nasiona chia. Doskonale sprawdzają się przy pieczeniu chleba czy muffinek. Wystarczy wymieszać 1 łyżeczkę nasion z 3 łyżeczkami wody i pozostawić na 15min. ( konsystencja mikstury ma przypominać surowe jajko)
3. masło – awokado / mus jabłkowy
Do pieczenia zamiast masła czy oleju, użyj puree z awokado (w stosunku 1:1). W ten sposób ograniczamy kalorie i zawartość niezdrowego tłuszczu w wypieku. Awokado nada ciastu zielonkawy odcień. Podczas pieczenia należy zmniejszyć temperaturę pieczenia o 25% i wydłużyć czas pieczenia – zapobiegnie to zbyt szybkiemu brązowieniu ciasta.
Zamiast masła świetnie sprawdza się także mus jabłkowy, który także stosujemy w proporcji 1:1.
4.ser – cukinia
Aby zrobić ser z cukinii należy postępować wg. poniższego przepisu:

  • 20 dag obranej i pokrojonej w niewielkie kawałki cukinii
  • ¼ szklanki wody
  • 1 łyżkę oleju kokosowego (lub jakiegokolwiek innego oleju)
  • 1 łyżeczkę soku z cytryny
  • 1 ½ łyżki żelatyny
  • ½ łyżeczki soli

Cukinię wrzuć na patelnię, zalej wodą i gotuj przez ok. 5 minut pod przykryciem, następnie zdejmij z ognia i odcedź wodę. Cukinię mocno zblenduj, dodając olej i sok z cytryny. Następnie dodajemy żelatynę i sól. Mieszamy. Gotową miksturę przelewamy do wyłożonej pergaminem foremki i chłodzimy w lodówce przez około 2 godziny. Cykiniowy ser wyciągamy z foremki.
5.chleb – bakłażan
Bakłażana należy pokroić wzdłuż na plastry, a następnie delikatnie grillować. Między tak przygotowane bakłażanowe kanapki wkładamy to co lubimy, np.: pomidora, ser, szynkę, łososia, paprykę, jajko.
6.kasza kuskus – komosa ryżowa
Jest to produkt bezglutenowy, dzięki czemu mogą spożywać go osoby z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi.
7. pomidor – mango
Lekko dojrzały owoc mango nada daniu odpowiednią kwaskowatość; również konsystencja i chrupkość owocu są niemal takie same jak u surowego pomidora.
8. lody – mrożone banany
Mrożone plasterki bananów należy umieścić w blenderze i zmiksować do konsystencji lodów. W ten sposób możesz jeść pyszny deser, ale o mniejszej ilości kalorii, tłuszczu i cukru.
9. ziemniaki – kalafior
Kalafiora należy ugotować w wodzie lub na parze, a potem utłuc lub zmiksować na puree. Aby kalafiorowe puree nabrało kremowej konsystencji i upodobniło się w smaku do tłuczonych ziemniaków, dodaj 2 łyżki masła i trochę jogurtu naturalnego lub pół szklanki mleka. Dopraw solą i pieprzem.
10.makaron – cukinia
Należy pokroić cukinię w cienkie i długie paski, można to zrobić za pomocą obieraczki lub mandoliny do warzyw. Następnie można delikatnie wrzucić ją na patelnię, by przyrządzić razem z pesto. W ten sposób redukujesz także liczbę węglowodanów w diecie oraz zwiększasz ilość warzyw, które zjadasz.

Podziel się:
  • 1
  •