kosz z warzywami

Niezależnie od wieku, codzienna dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, zrównoważona i satysfakcjonująca  każdego z nas. Co więcej, równowaga jest ściśle indywidualna. Każda kobieta, razem z dietetykiem, powinna stworzyć dietę odpowiednią dla siebie. Ale podstawowe zasady zdrowego odżywiania muszą być zawsze zachowane. To dzięki tym zasadom  tworzymy dietę dla kobiet w każdym wieku. Więc, jakie są podstawowe zasady zdrowego odżywiania? Nie ma  ich zbyt wiele i są one proste i jasne:

 Nie zapomnij pić wodę – tylko dobrze nasycony wilgocią organizm może prawidłowo funkcjonować. Dużo płynów pomaga wyeliminować szkodliwe substancje i odpady. Należy pić około 2-2,5 litra wody dziennie. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w czasie intensywnych obciążeń organizmu i latem podczas upału.

 Zawsze jedz! Śniadanie – najważniejszy posiłek. Jest to pierwszy posiłek po nocnej przerwie. Trzeba go jeść nie później niż godzinę po przebudzeniu. Prawidłowe śniadanie powinno zawierać: pożywne białka (ser, twarogi), dobre tłuszcze (takie jak pestki dyni), a także złożone (ziarna) i proste (owoce) węglowodany. Takie śniadanie daje energię i przyspiesza metabolizm.

Uwaga! Nasze ciało jest tak “zaprogramowane”, że jeśli nie zjesz  śniadania – przez cały dzień będziesz głodny. Nawet jeśli pozostałe posiłki zjesz normalnie. Dlatego ominięcie śniadania nie jest dobrym sposobem na odchudzanie.

 Nie unikaj węglowodanów – czasami kobiety uważają węglowodany odpowiedzialne za przyrost masy ciała. Takie myślenie jest błędne. Węglowodany są bardzo potrzebne dla organizmu i nie mogą być zastąpione przez inne składniki odżywcze. Są one jedynym źródłem energii dla mózgu. Można je podzielić na proste i złożone. Węglowodany złożone, takie jak zboża, pieczywo pełnoziarniste i owsianka, proste takie jak owoce, miód .Produkty te mogą być częścią każdego posiłku.

Uwaga! Węglowodany powinny być w naszej diecie, ale tylko rano lub po południu. Można bezpiecznie włączyć je w pierwszych dwóch posiłkach.

 Brak białka spowalnia metabolizm – we wszystkich tkankach naszego organizmu jest obecne białko. Jeśli nie zapewnimy sobie wystarczająco dużo białka w codziennej diecie – organizm zaczyna pobierać go z mięśni. Im mniej mięśni, tym wolniejsza podstawowa przemiana materii i zaczynamy przybierać na wadze. Dlatego podczas każdego posiłku, który towarzyszy nam przez cały dzień, musimy spożywać białko. Głównym źródłem białka jest mleko, sery z mleka, jogurty, chude mięso, ryby i jaja.

 Jedz warzywa –  zawierają błonnik i przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stężenie trójglicerydów we krwi. Błonnik syci i pomaga walczyć z głodem, pobudza pracę jelit, oczyszcza organizm z metali ciężkich, pomaga wiązać nadmiar kwasu solnego w żołądku.

Uwaga! Od 20 do 40 gramów błonnika dziennie wspomaga utratę wagi.

 Tłuszcze są również potrzebne – to jeden z najważniejszych składników odżywczych. Jednak trzeba wiedzieć, jakie tłuszcze i jaka dawka jest właściwa dla Ciebie. Kwasy tłuszczowe w diecie powinny pochodzić ze źródeł takich jak ryby, nasiona słonecznika, pestki dyni, jak również orzechy. Wartościowy jest również olej- tłoczony na zimno olej słonecznikowy, oliwa z oliwek, lub z siemienia lnianego. Jedz tylko sporadycznie, w bardzo małej ilości tłuszcze zwierzęce. Unikaj pokarmów, które zawierają tłuszcze-trans, takie jak frytki, hamburgery, chipsy, babeczki i ciasteczka.

Podziel się:
  •  
  •