poradnia dietetyczn poleca artykuł o oszukiwaniu apetytu     Większość z nas marzy o szczupłej sylwetce. Po raz kolejny testujemy na sobie nową dietę. Niestety, wieczne uczucie głodu sprawia, iż czujemy się bezradni w walce z nadwagą. Nasz żołądek daje o sobie znać ssaniem albo burczeniem W końcu poddajemy się i zaczynamy jeść i…złościmy się na siebie popadając w depresję, zniechęcenie i rezygnację. Dlatego nie poddawajmy się. Bądźmy sprytniejsi. Zastosuj poniższe rady, a pomogą Ci zwalczyć głód i zapanować nad apetytem.

  • Jeżeli między posiłkami dopada Cię głód zjedz jabłko, które zawiera dużo błonnika. Przygotowując posiłki sięgaj także po produkty bogate w błonnik. Należą do nich oprócz owoców warzywa, płatki, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Dzięki tym produktom twój żołądek będzie normalnie funkcjonował. Jednak, co najważniejsze, błonnik pęcznieje w żołądku, wywołując uczucie sytości.
  • Na uroczystości rodzinnej czy zakładowym przyjęciu zaczynaj posiłek od lekkich przekąsek jak sałatki najlepiej bez majonezu. Nie odmawiaj zjedzenia warzywnej zupy bez zasmażek i śmietany. W ten sposób zaspokoisz pierwszy głód. Zjesz mniej kalorii i zapanujesz nad łakomstwem.
  • Nakładając sobie posiłek sięgaj po jak najmniejsze miseczki i talerze. Dzięki temu trikowi porcja będzie wyglądać na dużą. Wybieraj też mniejsze sztućce. Mniejsze kęsy lepiej gryziesz, a spożycie posiłku zajmuje więcej czasu. Im dłużej trwa posiłek, tym szybciej pojawi się uczucie sytości. W ten prosty sposób uchronisz się od dokładki posiłku, gdyż twój mózg prześle organizmowi informację, że jesteś najedzona.
  • Kiedy grozi Ci podjadanie- żuj gumę miętową. Według psychologów zapach mięty stymuluje te część mózgu, która rejestruje uczucie pełnego żołądka.
  • Pij dużo wody nie gazowanej i niesłodzone herbaty (najlepiej ziołowe). Wypicie szklanki wody na pół godziny przed posiłkiem zmniejsza apetyt. Dobrym sposobem na głód jest ssanie kostek lodu. Możesz je przygotować z wody mineralnej aromatyzowanej, herbaty bez cukru lub z rozcieńczonego soku.
  • Podczas posiłku koncentruj się na tym co jesz. Żarliwe rozmowy, czytanie gazet, oglądanie telewizji sprawia, że zjadamy aż o 15% większy posiłek. Idąc do kina nie kupuj jedzenia np. popcornu, chipsów, solonych orzeszków. Zajęta śledzeniem akcji, nie zauważasz ile zjadasz.
  • W czasie posiłku wypij lampkę wytrawnego wina, które przyczynia się do szybszego uczucia sytości. Ale, to samo wino wypite przed posiłkiem zaostrza apetyt.
  • I na koniec zdrowy, spokojny sen. W czasie ośmiu godzin snu nasz organizm produkuje białko zwane leptyna. Białko to ma m.in. wpływ na uczucie sytości.
Podziel się:
  •  
  •