Grillowane warzywa,mięso, ryby i owoce

Jak grillować ?

Potrawy układamy na ruszcie dobrze natłuszczonym i tylko dopiero gdy ogień wygaśnie, a węgiel pokryje się popiołem. Jednak najlepiej i najzdrowiej grillować na specjalnych tackach. Dzięki tackom tłuszcz nie kapie na węgiel, co zapobiega powstawaniu szkodliwych związków rakotwórczych, które przedostają się do jedzenia wraz z dymem.

Co grillujemy?

  • MIĘSO – do grillowania używamy mięsa świeżego ( rozmrożone po upieczeniu często jest suche), chudego (aby zapobiec wytapianiu nadmiaru tłuszczu, który się pali wytwarzając szkodliwy dym). Mięso powinno być pokrojone w plastry nie grubsze niż 2cm, dobrej jakości.
  • WĘDLINA – nie grillujemy wędliny z zawartością saletry lub inne związki saletropodobne.  Na ruszt kładziemy wyroby przeznaczone do grillowania tzw. kiełbaski grillowe, najlepiej sprawdzonej firmy.
  • RYBY –  tylko świeże! Aby zapobiec rozpadaniu dobrze jest polać rybę z obu stron sokiem z cytryny lub białym winem. Chudą rybę można skropić olejem rzepakowym, np. z domieszką tabasco. Pieczemy w folii, na tackach lub w koszyczkach – rusztach. Aby zmienić charakterystyczny zapach ryby można przed upieczeniem obłożyć ją plastrami cebuli, cytryny, posiekanym czosnkiem, gałązkami kolendry, koperku pietruszki i odstawić pod przykryciem na ok. godzinę.
  • WARZYWA – grillujemy po mięsie, aby zapobiec spaleniu warzyw. Przed pieczeniem warzywa moczymy w zimnej wodzie na 20-30min, kroimy w równe kawałki i smarujemy olejem. Ziemniaki i kukurydzę można lekko obgotować. Czas grillowania wynosi od kilku do kilkunastu minut.
  • OWOCE – można grillować na ruszcie ponieważ nie zawierają tłuszczu. Twarde, np. jabłka, pieczemy 20-25min, a miękkie, np. banany, kilka minut. Większe owoce grillujemy w folii. Miękkie (truskawki) pieczemy nabite na patyczki do szaszłyków (możemy tworzyć owocowe szaszłyki). Przed pieczeniem warto posmarować szaszłyki sosem przygotowanym, np. z pikantnego ketchupu i roztopionego masła w proporcji 2:1. Owoce możemy piec na natłuszczonych tackach.

Marynowanie mięsa – dzięki marynowaniu mięso po upieczeniu będzie bardziej kruche i soczyste. Aby marynata nadała odpowiedni smak i aromat stosuj dużo ziół i przypraw (pikantnej papryki, czosnku, bazylii, oregano, rozmarynu, jałowca, czarnego i białego pieprzu). Mięso marynujemy w chłodnym miejscu przynajmniej 3-6 godzin. Do wołowiny najlepsza jest  marynata z 250ml. czerwonego wina i 500ml.wody z dodatkiem czarnego pieprzu, liścia laurowego, cebuli, czosnku i szczypty cukru. Mięso z marynatą wkładamy na 48godz. do lodówki, co kilka godzin je przewracamy. Wieprzowinę marynujemy w marynacie ze szklanki jasnego piwa z dodatkiem ćwiartki szklanki octu jabłkowego i oleju z odrobiną musztardy i miodu. Mięso marynujemy przez dobę odstawione pod przykryciem do lodówki. Drób nie wymaga marynowania, ale świetnie smakuje potrzymany w marynacie przygotowanej z jogurtu, curry, soku z limonki, z odrobiną miodu płynnego i białego pieprzu. Pozostaje jeszcze cielęcina, którą wystarczy zawinąć w gazę nasączoną białym winem i odstawić na dobę do lodówki.

 

Podziel się:
  •  
  •